Tue. Dec 18th, 2018

2017

PRWNR RESULTS 6/29/17 Downriver            
Event Name Place Time Name(s) Age Boat# Overall
6/29/17 K-1 Men Long Downriver 1 01:06:13.29 Gus Madore 14-18 35 6
  2 01:07:18 Kell Fremouw 14-18 12 7
  1 01:11:21 Tim Nutt 40-54 11 11
  2 01:11:35 Emmanuel Boss 40-54 7 12
  1 01:03:23.33 Harold Van Winssen 55+ 14 1
  2 01:03:46 Ray Wirth 55+ 24 2
  3 01:04:15 Howard Thorburn 55+ 26 3
  4 01:15:23.68 Dan Baumert 55+ 31 16
  5 01:40:04.97 Tim Henry 55+ 47 34
6/29/17 K-1 Women Short Downriver 1 01:32:47 Aerin Creek 14-18 43 31
  1 01:15:54 Leslie Gregory 55+ 48 20
6/29/17 OC-1 Men Downriver F14 1 01:09:58 Kellen Doyle 14-18 60 9
  2 01:20:39 Jonah Edgar 14-18 58 29
  1 01:17:51.51 Angus Deighan 19-39 64 23
  2 01:27:01 Preston Hopkins 19-39 32 30
  1 01:05:48.31 Jeff Owen 40-54 5 4
  2 01:09:43 Jamie Hannon 40-54 23 8
  3 01:12:15.61 Eric Gallandt 40-54 1 13
  4 01:20:35 Dick Kelley 40-54 40 28
  1 01:05:52 Rod Mclain 55+ 37 5
  2 01:11:02 Clayton Cole 55+ 3 10
  3 01:15:27 Bill Deighan 55+ 65 18
  4 01:37:35 RW Estela 55+ 10 33
  5 01:54:22.44 Irving Gilbert 55+ 6 36
6/29/17 OC-1 Men Downriver F16 1 01:19:17.67 Quintus Drennan 19-39 36 25
  1 01:15:18 Jerry Madore 40-54 34 15
  2 01:15:41 James Mabee 40-54 46 19
  3 1:16:08 Eric Jones 40-54 114 21
  1 01:15:08 William Mcduffie 55+ 27 14
  2 01:17:37 Nate Lord 55+ 62 22
  3 01:18:31 Ed Sharp 55+ 108 24
  4 01:19:42 Robert Martin 55+ 8 27
  5 01:49:15 Terry Wescott 55+ 42 35
6/29/17 OC-2 Women Downriver F14 1 01:19:32 Hannah Rubin, Peggy Mckee 19-39 112 26
6/29/17 OC-2 Women Downriver F16 1 01:36:51 Olivia Spencer, Amanda Creek 14-18 33 32
  1 01:15:26 Ander Thebaud, Tammy Kelley 40-54 17 17
PRWNR RESULTS 6/29/17 Youth Downriver              
Event Name Place Time Name(s) Age Boat# Gender Overall
6/29/17 OC2 Youth Downriver 1 00:22:20 Shylee Sapiel, Aliya Sapiel 13-15 50 female 7
6/29/17 OC2 Youth Downriver 2 00:23:43 Olivia Spencer, Amanda Creek 13-15 33 female 8
6/29/17 OC2 Youth Downriver 1 00:20:45 Damon Galipeau, Bem Galipeau 13-15 52 male 2
6/29/17 OC2 Youth Downriver 2 00:20:55 Max Dingle, Ashton Mabee 13-15 44 male 3
6/29/17 OC2 Youth Downriver 3 00:21:33 Tommy Owen, Noah Kreutz 13-15 105 male 5
6/29/17 OC2 Youth Downriver 4 00:21:44 Havier Alicea-Santiago, Irving Sapiel 13-15 54 male 6
6/29/17 OC2 Youth Downriver 1 00:20:43 Gus Madore, Phoebe Jones 13-15 35 mixed 1
6/29/17 OC2 Youth Downriver 2 00:20:58 Nolan Mabee, River Mcduffie 13-15 81 mixed 4
PRWNR RESULTS 6/30/17 Downriver              
Event Name Place Time Name(s) Age Boat# Gender Overall
6/30/17 K-1 Long Women Downriver 1 01:09:55 Katie Owen 14-18 18 female 1
  2 01:26:42.40 Amanda Creek 14-18 33 female 5
  3 01:29:43.82 Olivia Spencer 14-18 39 female 6
  4 01:30:16.54 Aerin Creek 14-18 43 female 7
  1 01:19:13.96 Alexandra Horne 19-39 49 female 4
  1 01:11:04.29 Roberta Mclain 55+ 102 female 2
  2 01:15:02.17 Leslie Gregory 55+ 48 female 3
6/30/17 K-1 Men Short Downriver 1 01:13:07.19 Kell Fremouw 14-18 12 male 3
  1 01:16:42.95 Tim Nutt 40-54 11 male 4
  1 01:10:36.83 Ray Wirth 55+ 24 male 1
  2 01:11:02 Brian Foley 55+ 63 male 2
  3 01:16:56.18 Dan Baumert 55+ 31 male 5
6/30/17 OC1 Women Downriver 1 01:14:15.98 Hannah Rubin 19-39 13 female 1
  1 01:22:28.89 Jennette Fisher 40-54 97 female 2
6/30/17 OC2 Men Downriver F14 1 01:08:54.27 Bill Deighan, Angus Deighan 19-39 64 male 7
  2 01:09:21.23 Nolan Mabee, James Mabee 19-39 46 male 8
  3 01:17:44.02 Preston Hopkins, Quintus Drennan 19-39 32 male 17
  1 01:05:16.70 Clayton Cole, Jeff Owen 40-54 5 male 1
  2 01:11:31.68 Karl Kreutz, Eric Gallandt 40-54 38 male 10
  1 01:08:38.97 William Anderson, Alan Paradise 55+ 22 male 4
6/30/17 OC2 Men Downriver F16 1 01:13:46.36 Kellen Doyle, Cole May 14-18 29 male 12
  2 01:23:50.86 Jonah Edgar, Elias Veilleux 14-18 58 male 19
  1 01:08:52.85 Gus Madore, Jerry Madore 19-39 34 male 6
  2 01:12:21.72 Max Dingle, Matthew Dingle 19-39 44 male 11
  3 01:14:03.43 Dan Flammini, Jason Cross 19-39 115 male 14
  4 01:16:21.00 Brian Kelley, Dick Kelley 19-39 40 male 15
  1 01:08:06.24 Chris Francis, Mark Ranco 40-54 100 male 3
  2 01:16:29.93 Joseph Cousins, Bret Vicary 40-54 118 male 16
  1 01:08:02.29 Rod Mclain, Chip Loring 55+ 15 male 2
  2 01:08:49.34 Lee Martin, John Mathieu 55+ 21 male 5
  3 01:10:20.47 Ed Sharp, William Mcduffie 55+ 27 male 9
  4 01:13:49.86 Eric C Taylor, Robert Martin 55+ 59 male 13
  5 01:22:07.36 Bucky Owen, Frank Woodard 55+ 119 male 18
6/30/17 SUP Downriver 1 01:41:16 Emmanuel Boss 40-54 7 male 1
PRWNR RESULTS 6/30/17 Youth Downriver              
Event Name Place Time Name(s) Age Boat# Gender Overall
6/30/17 Youth Downriver Kayak 1 00:17:23 Katie Owen 13-15 19 female 1
  2 00:20:41 Aliya Sapiel 13-15 50 female 3
  1 0:19:38 Irving Sapiel 13-15 55 male 10
  2 00:20:34 Rowen Fremouw 13-15 117 male 2
  3 00:20:50 Shea Hines 13-15 56 male 5
6/30/17 Youth Downriver OC1 1 00:21:04 River Mcduffie 13-15 81 female 8
  2 00:22:10 Amanda Creek 13-15 33 female 14
  3 0:23:40 Olivia Spencer 13-15 39 female 11
  4 0:23:54 Shalee Sapiel 13-15 51 female 12
6/30/17 Youth Downriver OC1 1 00:20:47 Nolan Mabee 13-15 45 male 4
  2 00:20:50 Damon Galipeau 13-15 98 male 5
  3 00:21:02 Bem Galipeau 13-15 52 male 7
  4 00:21:07 Ashton Mabee 13-15 110 male 9
  5 00:22:01 Havier Alicea-Santiago 13-15 54 male 13
PRWNR Results 7/1/17 Sprints              
Event Name Place Time Name(s) Age Boat# Gender Overall
7/1/17 K-1 Long Sprint 1 00:02:30:95 Leslie Gregory 55+ 48 female 5
  2 00:02:33:70 Roberta Mclain 55+ 102 female 6
  99 dns Cole May 14-18 29 male 99
  99 dns Kell Fremouw 14-18 75 male 99
  1 00:02:23:65 Tim Nutt 40-54 11 male 3
  2 00:02:24:22 Emmanuel Boss 40-54 7 male 4
  1 00:02:10:38 Howard Thorburn 55+ 26 male 1
  2 00:02:12:75 Ray Wirth 55+ 24 male 2
  3 00:02:59:72 Dan Baumert 55+ 31 male 7
7/1/17 K-1 Short Sprint 1 00:02:37:50 Leslie Gregory 55+ 93 female 2
  99 dns Tim Nutt 40-54 73 male 99
  1 00:02:27:14 Ray Wirth 55+ 69 male 1
  2 00:03:05:88 Dan Baumert 55+ 86 male 3
  3 00:03:12:41 Tim Henry 55+ 47 male 4
7/1/17 OC 2 F16 Sprint 1 00:02:32:25 Laurie Sproul, Ander Thebaud 40-54 61 female 5
  1 00:02:24:88 Kellen Doyle, Cole May 14-18 82 male 2
  1 00:02:16:57 Gus Madore, Jerry Madore 19-39 89 male 1
  2 00:02:27:63 Dan Flammini, Jason Cross 19-39 115 male 4
  99 dns Joseph Cousins, Bret Vicary 40-54 118 male 99
  1 00:02:25:52 Ed Sharp, William Mcduffie 55+ 109 male 3
  2 00:02:38:82 Terry Wescott, Nate Lord 55+ 125 male 6
7/1/17 OC-1 F14 Sprint 1 00:02:28:90 Hannah Rubin 19-39 13 female 3
  99 dns Kellen Doyle 14-18 60 male 99
  1 00:02:32:34 Angus Deighan 19-39 64 male 4
  2 00:03:02:06 Preston Hopkins 19-39 32 male 8
  1 00:02:13:63 Jeff Owen 40-54 5 male 1
  1 00:02:28:63 Clayton Cole 55+ 3 male 2
  2 00:02:35:94 Bill Deighan 55+ 65 male 5
  3 00:02:47:09 Robert Martin 55+ 8 male 6
  99 dnf RW Estela 55+ 10 male 99
7/1/17 OC-1 F16 Sprint 1 00:03:05:17 Ander Thebaud 40-54 17 female 9
  99 dnf Gus Madore 14-18 35 male 99
  1 00:02:37:71 Quintus Drennan 19-39 36 male 3
  1 00:02:27:58 Jerry Madore 40-54 34 male 1
  2 00:02:30:76 James Mabee 40-54 46 male 2
  3 00:02:38:88 Scott Phillips 40-54 116 male 4
  1 00:02:39:62 Nate Lord 55+ 62 male 5
  2 00:02:47:59 Ed Sharp 55+ 108 male 6
  3 00:02:51:33 Robert Martin 55+ 72 male 7
  4 00:02:58:53 Terry Wescott 55+ 42 male 8
7/1/17 OC-2 F14 10-16/25+ Sprint 1 00:02:15:89 Tommy Owen, Jeff Owen one paddler 10-16, one paddler 25 or older 105 all 1
  2 00:02:16:68 Katie Owen, Jeff Owen one paddler 10-16, one paddler 25 or older 19 all 2
  3 00:02:22:64 Clayton Cole, Ashton Mabee one paddler 10-16, one paddler 25 or older 67 all 3
  4 00:02:26:46 Nolan Mabee, James Mabee one paddler 10-16, one paddler 25 or older 45 all 4
  5 00:02:34:94 Phoebe Jones, Eric Jones one paddler 10-16, one paddler 25 or older 84 all 5
  6 00:02:46:26 Quintus Drennan, Amanda Creek one paddler 10-16, one paddler 25 or older 126 all 6
7/1/17 OC-2 F14 Mixed Sprint 1 00:02:32:83 Eve Dana, Bill Deighan 19-39 124 mixed 2
  2 00:02:55:87 Olivia Spencer, Nate Lord 19-39 91 mixed 3
  1 00:02:28:78 Clayton Cole, Ander Thebaud 40-54 66 mixed 1
  2 00:02:56:21 Bucky Owen, Susannah Owen 40-54 70 mixed 4
7/1/17 OC-2 F14 Sprint 1 00:02:38:02 Laurie Sproul, Susannah Owen 40-54 40 female 3
  1 00:02:20:27 Bill Deighan, Angus Deighan 19-39 96 male 2
  99 dns Gus Madore, Jerry Madore 19-39 88 male 99
  1 00:02:13:45 Clayton Cole, James Mabee 40-54 120 male 1
7/1/17 OC-2 F16 10-16/25+ Sprint 1 00:02:25:84 River Mcduffie, William Mcduffie one paddler 10-16, one paddler 25 or older 81 all 1
  2 00:02:36:65 Adella Mabee, James Mabee one paddler 10-16, one paddler 25 or older 123 all 2
  3 00:02:37:28 Phoebe Jones, Eric Jones one paddler 10-16, one paddler 25 or older 85 all 3
  4 00:02:40:46 Terry Wescott, Katie Owen one paddler 10-16, one paddler 25 or older 111 all 4
  5 00:02:52:82 Tommy Owen, Bucky Owen one paddler 10-16, one paddler 25 or older 78 all 5
  6 00:04:01:50 Jojo Picone, John Picone one paddler 10-16, one paddler 25 or older 57 all 6
  99 dns Karl Kreutz, Noah Kreutz one paddler 10-16, one paddler 25 or older 38 all 99
7/1/17 OC-2 F16 Mixed Sprint 1 00:02:32:01 Kellen Doyle, Liza Gallandt 14-18 103 mixed 3
  1 00:02:44:20 Phoebe Jones, Eric Jones 19-39 114 mixed 4
  1 00:02:24:66 Jeff Owen, Susannah Owen 40-54 68 mixed 1
  2 00:02:31:01 Laurie Sproul, David Stearns 40-54 92 mixed 2
  3 00:02:37:37 Lynne Mcduffie, William Mcduffie 40-54 80 mixed 99
7/1/17 SUP Sprint 1 00:04:03:65 Emmanuel Boss 40-54 71 male 1
7/1/17 USA Wildwater C1 Sprint 1 00:01:53:94 Hannah Rubin 19-23 127 female 2
  1 00:01:45:13 Kellen Doyle 15-18 95 male 1
7/1/17 USA Wildwater C2 Sprint 99 dns Hannah Rubin, Kell Fremouw 19-23 77 male 99
7/1/17 USA Wildwater K1 Sprint 1 00:01:43:34 Katie Owen 15-18 104 female 5
  2 00:01:51:57 Amanda Creek 15-18 33 female 8
  3 00:02:11:40 Olivia Spencer 15-18 39 female 10
  4 00:02:17:95 Aerin Creek 15-18 43 female 11
  1 00:01:46:76 Roberta Mclain Open (All Ages) 107 female 7
7/1/17 USA Wildwater K1 Sprint 1 00:01:35:62 Gus Madore 15-18 90 male 2
  2 00:01:37:40 Kell Fremouw 15-18 76 male 4
  3 00:01:43:40 Cole May 15-18 83 male 6
  1 00:01:32:26 Harold Van Winssen Open 14 male 1
  2 00:01:36:03 Howard Thorburn Open 79 male 3
  3 00:01:53:64 Bern Collins Open 106 male 9
PRWNR Results 7/2/17 Downriver            
Event Name Place Time Name(s) Age Boat# Overall
7/2/17 OC2 10-16/25+ Downriver F14 1 01:07:16 Nolan Mabee, James Mabee All 45 1
  2 01:09:53 Clayton Cole, Ashton Mabee All 3 3
  3 01:14:28 Phoebe Jones, Eric Jones All 30 4
  4 01:25:16 Olivia Spencer, Quintus Drennan All 39 8
7/2/17 OC2 10-16/25+ Downriver F16 1 01:07:22 Gus Madore, Jerry Madore All 34 2
  2 01:15:44 Nate Lord, Amanda Creek All 33 5
  3 01:18:23 Elias Veilleux, Marc Veilleux All 9 6
  4 01:18:41 Terry Wescott, Katie Owen All 19 7
  5 01:29:03 Kell Fremouw, Tim Henry All 12 9
  6 01:46:25.29 Jojo Picone, John Picone All 57 10
7/2/17 OC2 Mix Downriver F16 1 01:16:10 Kellen Doyle, Liza Gallandt 14-18 101 10
  1 01:08:06 Eve Dana, Rod Mclain 19-39 37 1
  2 01:09:35 Hannah Rubin, William Anderson 19-39 11 3
  3 01:09:55 River Mcduffie, William Mcduffie 19-39 27 5
  4 01:32:29 Aerin Creek, Preston Hopkins 19-39 32 12
  1 01:08:38.67 Ander Thebaud, Chip Loring 40-54 15 2
  2 01:09:39 Jeff Owen, Susannah Owen 40-54 5 4
  3 01:11:56 Ellen Mallory, Eric Gallandt 40-54 1 6
  4 01:12:53 Ed Sharp, Lynne Mcduffie 40-54 28 7
  5 01:14:02 Laurie Sproul, David Lee 40-54 128 8
  6 01:14:29 Susan Soctomah, Mark Ranco 40-54 100 9
  7 01:18:05 Ellen Hall, Eric C Taylor 40-54 59 11
PRWNR 7/2/17 WW Classic            
Event Name Place Time Name(s) Boat# Age Gender
7/2/17 USA Wildwater C1 Classic 1 00:13:21:26 Hannah Rubin 13 19-23 female
  1 00:12:58:71 Kellen Doyle 60 15-18 male
7/2/17 USA Wildwater K1 Classic 1 00:12:58:50 Katie Owen 104 15-18 female
  2 00:16:14:31 Olivia Spencer 39 15-18 female
  99 dnf Aerin Creek 43 15-18 female
  99 dnf Amanda Creek 33 15-18 female
  1 00:13:37:00 Roberta Mclain 102 Open female
  1 00:12:10:04 Gus Madore 35 15-18 male
  2 00:12:26:76 Kell Fremouw 12 15-18 male
  3 00:14:00:89 Cole May 29 15-18 male
  1 00:11:05:06 Hugh Pritchard 122 Open male
  2 00:11:48:71 Harold Van Winssen 14 Open male
  3 00:12:17:00 Howard Thorburn 26 Open male
  4 00:13:56:78 Bern Collins 106 Open male
PRWNR 7/2/17 WW Combined Scores                    
Event Name Name(s) Combined Place Sprint Time Sprint Place Classic Time Classic Place Combined Score Overall Age Gender
7/2/17 USA Wildwater C1 Hannah Rubin 1 1:54:34 1 13:21:26 1 2 1 19-23 female
  Kellen Doyle 1 1:45:13 1 12:59:11 1 2 1 15-18 male
7/2/17 USA Wildwater K1 Katie Owen 1 1:43:34 1 12:58:50 1 2 1 15-18 female
  Olivia Spencer 2 2:11:40 3 16:14:31 1 5   15-18 female
  Amanda Creek   1:51:57 2 dnf 999 999   15-18 female
  Aerin Creek   2:17:19 4 dnf 999 999   15-18 female
  Roberta Mclain 1 1:47:16 1 13:37:00 1 2   Open female
  Gus Madore 1 1:36:02 1 12:10:04 1 2   15-18 male
  Kell Fremouw 2 1:37:40 2 12:27:16 2 4   15-18 male
  Cole May 3 1:43:40 3 14:01:29 3 6   15-18 male
  Harold Van Winssen 1 1:32:26 1 11:49:11 2 3 1 Open male
  Howard Thorburn 2 1:36:03 2 12:17:00 3 5   Open male
  Bern Collins 3 1:54:04 3 13:57:18 4 7   Open male
  Hugh Pritchard   dns 999 11:05:06 1 999   Open male